facebook instagram telegram telegram
ستاره‌های کهکشان جام جهانی...
david8767676villa.jpg
پسر بچه پولدار!
داوید ویا سوم دسامبر 1981 به دنیا آمد و از همان روز تا همین الان همه او را پسر بچه صدا می‌کنند. (دوران کودکی و نوجوانی که واقعا پسربچه بود و حالا هم که خودش بچه‌دار شده باز هم هواداران به او لقب پسربچه داده‌اند!) او بازی‌اش را از تیم باشگاهی لانگرو آغاز کرد و سرانجام در سال 2010 هم با یک قرار داد 40 میلیو یورویی به عضويت تیم پرستاره بارسلونا درآمد که احتمالا این بیشترین پولی است که در تاریخ به دست یک پسربچه رسیده!
ویا در رقابتهای یورو 2008 خوش درخشید و توانست آقای گل این بازیها شود. او در جام جهانی به همراه تیم ملی اسپانیا جام را به خانه بردند تا حداقل دل گزارشگرانی که از روز اول بازیها مرتب در گزارش بازیهای‌شان با لحن پرسوز و گدازی می‌پرسیدند : آیا قهرمان اروپا، قهرمان جهان هم می‌شود؟ را به دست بیاورند.
داويد ويا در پايان بازي تيمش برابر پرتغال پيراهن خود را امضا کرد و براي فرزند نخست وزير اسپانيا فرستاد. اين حرکت ويا باعث خشم احزاب مخالف دولت اسپانيا شد چون طبق قانون اساسي اسپانيا هيچ ورزشکار يا هنرمندي حق ندارد خارج از محدوده مبارزات انتخاباتي با حرکات نمادين خود در امور سياسي دخالت و براي شخص خاصي تبليغ کند! البته چندی پیش بازهم هواداران تیم ملی اسپانیا از دست او ناراحت شدند چون ویا پس از دو گلی که به هندوراس زد، ژست گاوبازها را گرفت. این روزها در کاتالونیای اسپانیا جنجال و بحث روز برسر لغو و ممنوعیت برگزاری مسابقات گاوبازی است.


caricature95878956kaka.jpg
معجزه ای به نام کاکا!
ریکاردو ایزکسون دوس سانتوس لیته ملقب به کاکا سال 1982 در برزیل متولد شد. پدرش مهندس عمران بود و پس از وی صاحب پسر دیگری نیز شد که او را رودریگو نامید. او در 18 سالگی دچار حادثه سقوط از روی تخته پرش استخر و شکستگی مهره ستون فقرات شد و به ظاهر این به معنای پایان آرزوی فوتبالیست شدن او بود! اما به گفته خودش معجزه‌ای او را نجات داد و پس از مدتی سلامت خود را بدست آورد. از آن زمان رودریگو، برادر بزرگترش را کاکا صدا کرد که در زبان پرتغالی به معنی معجزه است. او به آکادمی فوتبال سائوپائولو پیوست و در کنار تحصیل بصورت کلاسیک فوتبال آموخت و در 58 بازی برای سائوپائولو 23 بار گلزنی کرد. کاکای جوان خیلی زود توسط باشگاه‌های اروپایی شناسایی شد.
کاکا در سال 2007 توسط مجله تایم جزو صد چهره تاثیرگذار بین مردم جهان انتخاب شد. او در جام جهانی کم جنجال نبود از جمله آنکه در پایان دیدار برزیل مقابل کره شمالی درخواست جونگ تائه سه، بازیکن کره شمالی برای مبادله پیراهنش را نپذیرفت و همین موضوع انتقادات زیادی را از عملکرد ستاره برزیلی، به ویژه در چین به همراه داشت. یکی از مطبوعات مشهور چین در گزارشی در این رابطه نوشت: روزی این کاکا خواهد بود که پیراهن جونگ تائه سه را از او می‌خواهد. البته تعدادی از طرفداران کاکا اعلام کردند که شاید کاکا متوجه خواسته جونگ نشده است. پس از حذف برزیل از جام جهانی، کاکا گفت: خیلی زود است که بخواهم به بازی در جام جهانی 2014 که در برزیل برگزار می‌شود فکر کنم، نمی‌دانم چه خواهد شد. هنوز مسیری طولانی مانده و این در حالی است که شکست را همین چند روز پیش تجربه کردیم. لحظات بسیار دشواری را می‌گذرانم.

mesutozil869185.jpg
هدیه‌ای از ترکیه!
مسعود اوزیل بازیکن تیم ملی فوتبال آلمان با اصلیت ترکیه‌ای است که در وردربرمن و تیم ملی آلمان بازی می‌کند. او سال 1988 متولد شده و مدتی قبل از شروع بازیهای جام جهانی بکن باوئر درباره آینده او پیش‌بینی کرد که: مسعود اوزیل بازیکن بسیار متعهد و باهوشی است اگر این روند را ادامه دهد بعد از بازنشستگی بالاک می‌تواند جانشین خوبی برای او در تیم ملی آلمان باشد.
گذشت زمان نشان داد که پیش بینی قیصر آلمان درست بوده. اما سرمربی تیم ملی ترکیه جنجالی برای او درست کرد. گاس هیدینگ (سرمربی تیم ملی فوتبال ترکیه) در ادعایی مطرح کرد: ثابت می‌کنم که اوزیل پاسپورت آلمانی ندارد. پاسپورت آلمانی اوزیل تقلبی است و این مسئله را از یکی از منابع موثق شنیده و به صحت آن اطمینان کامل دارم.
او اضافه کرد ملیت واقعی اوزیل به کشور ترکیه باز می‌گردد و این بازیکن در آستانه جام جهانی فرصت کافی برای طی مراحل اداری جهت تغییر ملیت نداشته و تنها به جعل سند و تشکیل مدارک غیرمعتبر پرداخته است. هیدینک ادعا کرد که فدراسیون فوتبال آلمان نیز در جریان این مدارک جعلی قرار دارد.
مادر بزرگ اوزیل شب قبل از بازی آلمان با انگلستان درگذشت و آلمانی‌ها می‌ترسیدند شنیدن این خبر روحیه بازیکن محبوب تیم‌شان را خراب کند، بخصوص که در تمرینات قبل از بازی اوزیل را اندوهگین دیدند.
 اما آلمانی‌ها با روحیه بالا انگلستان را با چهار گل بردند و اوزیل که شنیده بود بازیکنان انگلستان جام جهانی را کسل کننده خوانده بودند حسابی جوش آورد و گفت: اگر به نظر شما بزرگ‌ترین تورنمنت جهان ملالت‌آور و کسل‌کننده است، پس جای شما در این تورنمنت نیست. من در این جا اوقاتی عالی را می‌گذرانم و از هر ثانیه‌ای که در جام جهانی گذرانده‌ام لذت برده‌ام!
این روزها شایعاتی وجود دارد که بارسلونا قصد دارد الکساندر هلب را به وردربرمن پیشنهاد دهد تا بتواند مسعود اوزیل را به خدمت بگیرد. اوزیل مسلمان قبل از هر بازی قرآن می‌خواند و در مصاحبه‌ای به روزنامه اشپیگل گفته است: قرائت قرآن سبب آرامش من و در نتیجه تمرکز بیشترم در بازی می‌شود. او با تشکر از هم‌تیمی‌هایش گفت: در زمانی که من مشغول تلاوت قرآن هستم هم بازیهایم با من حرف نمی‌زند.

lionelmessiarcelona378295.jpg
مارادونای دوم!
لیونل آندرس مسی، دارنده دو پیراهن شماره 10 در تیم ملی آرژانتین و تیم بارسلونا، سال 1987 متولد شد و تنها کسی است که  مارادونا او را جانشین خودش می‌داند. مسی به عنوان مرد سال فوتبال اروپا و جهان در سال 2009 انتخاب شد. مارادونا در بازیهای جام جهانی آنقدر روی مسی حساب کرده بود که قبل از شروع جام جهانی گفت: به بازيکنانم گفته‌ام که اگر بتوانند توپ را به مسي برسانند و او را حمايت کنند، او مي‌تواند همه کار در زمين انجام دهد.
لیونل مسی، در بارسلونا بسیار محبوب است ولی زمانی که برای تیم ملی کشورش به میدان می‌رود، با انتقاداتی روبرو می‌شود آنچنان که در آستانه جام جهانی آرزو کرد: کاش در آرژانتین هم مثل بارسلونا مرا دوست داشتند!
بزرگترین آرزوی مسی در جام جهانی، شکست برزیل بود که به آرزویش هم رسید هر چند که جام جهانی به او و تیمش هم وفا نکرد!
ماردادونا حضور مسی را در تیمش غنیمت دانست و برای رقیب دیرینه‌اش خط و نشانهای زیادی کشید از جمله این که: مسی به این بحث که آیا مارادونا برترین بازیکن تاریخ دنیاست یا پله، پایان مي‌دهد. نکته مهم این است که مسی آرژانتینی است. برزیلی‌ها، اسپانیایی‌ها، آلمانی‌ها، فرانسوی‌ها و ایتالیایی‌ها باید درک کنند که بهترین بازیکن دنیا در آرژانتین به دنیا آمده است.
مسی و مورینیو، ثروتمندترین‌های دنیای فوتبال هستند. ستاره آرژانتینی‌ها و بهترین بازیکن جهان در طول یک سال، 29.6 میلیون پوند درآمد داشته که دیوید بکهام با درآمد سالیانه 27.3 میلیون پوند در تعقیب اين ستاره آرژانتینی است. مسی قبل از بازی با مکزیک با مارادونا شرط بسته بود که در این بازی گل می‌زند که موفق نشد و سرمربی آرژانتین برنده شد. این خبر در کنفرانس مطبوعاتی بعد از بازی توسط خود مسی عنوان شد!

hanry847684756845.jpg
آقای فوتبال دستی!
تیری دانیل هانری سال 1977 در فرانسه به دنیا آمد. او هم‌اکنون مهاجم تیم ملی فرانسه و باشگاه بارسلوناست. هانری در جام جهانی 2006 آلمان به همراه تیم ملی فرانسه نایب‌قهرمان جهان شد ولی نمایش ضعیف تیم فرانسه در جام جهانی 2010 حتی خود او را هم غافلگیر کرد و باعث شد به این وضوع فکر کند که اصلا ارزشش را داشت که در بازی فرانسه و جمهوری ایرلند (پلی آف جام جهانی فوتبال 2010) آن خطای هند معروف را انجام دهد و با فرستادن توپ به دروازه با دست، باعث صعود فرانسه به جام جهانی شود؟
تیری هانري فوتبال حرفه‌ای اش را درسال 1994 در حالي که تنها 17 سال سن داشت، به همراه موناکو آغاز کرد. هانری پس از پیوستن به آرسنال بود که توانايي‌هاي واقعي‌اش را به نمايش گذاشت و به يکي از بهترين بازيکنان تاريخ این تیم تبدیل شد.
او به عنوان بهترين گلزن اروپا تا به حال کفش طلايي را در سال هاي 2004 و 2005 به دست آورده. ستاره باشگاه بارسلونا تنها چند ساعت پس از شکست و حذف تیم ملی کشورش با هواپیمای اختصاصی از آفریقای جنوبی به پاریس رفت تا به کاخ الیزه برود و برای رییس جمهور فرانسه روند حذف تیم ملی‌شان را توضیح دهد (گویا آقای رییس جمهور فرصت نکرده بوده بازیها را از تلویزیون تماشا کند!). البته تیری دستهای پشت پرده را در باخت تیمش بی‌تاثیر ندانست و در مصاحبه‌ای گفت: من نقش برادر بزرگتر را در تیم ایفا می‌کردم و چیزی بیش از این نبودم. اما احساس می‌کردم کنار گذاشته شده‌ام، مهم نیست توسط چه کسی! آنها با من صحبت نمی‌کردند. وقتی در تیم از اعتبار لازم برخوردار نباشید، شرایط دشوار می‌شود. من احساس می‌کردم که به من بی‌توجهی می‌شود و همین مساله می‌تواند به غرور شما لطمه وارد کند. تیم ما دچار یک بیماری عجیب بود که خودم هم هنوز نمی‌دانم ریشه‌اش کجا بوده.
كاريكاتور از اميرحسين داودي


diego87456forlan.jpg
فورلان قضا و قدري!
دیگو مارتین فورلان کرازو، بهترين بازيکن جام نوزدهم شد تا پدر و پدر بزرگش که هر دو فوتباليست بودند حسابي به فرزند و نوه‌شان افتخار کنند و پزش را در فاميل بدهند. البته فورلان که در حال حاضر در تيم اتلتیکو مادرید بازي مي‌کند کفش طلایی اروپا را در سالهاي 2005 و 2009 بدست آورده بود.
اروگوئه‌ايها امسال با شعار: برمی‌گردیم، برمی‌گردیم، مثل بار اول! در جام حاضر شده بودند تا به فوتبال دوستان يادآوري کنند که آمده‌اند تا مثل اولين دوره برگزاري جام جهاني (1930)، قهرماني‌شان را پس از 70 سال تکرار کنند هر چند که چندان خوش‌شانس نبودند و به مقام چهارمي رضايت دادند.
فورلان به قضا و قدر معتقد است آنچنان که وقتي در بازي با آلمان شوتش به تير دروازه آلمانها خورد و به تور نچسبيد در کنفرانس خبري بعد از بازي گفت: توپ من نبايد گل مي‌شد و نمي‌شود با حوادث از قبل طراحي شده مبارزه کرد!
او بعد از به ثمر رساندن يک گل در بازي با غنا بلافاصله سراغ یکی از عکاسان سالخورده اروگوئه‌ای حاضر در ورزشگاه رفت و او را در آغوش گرفت تا شادی‌اش را با این عکاس پير تقسیم کند. در همان بازي کار به ضربات پنالتي رسيد و فورلان درباره استرسش در اين لحظات حساس گفت: سر هر پنالتی نزدیک بود غش کنم! البته فورلان در ابتداي جام عنوان کرد که دلش مي‌خواهد آقاي گل بازيها شود ولي بر اساس آنچه خودش درباره قضا و قدر گفته بود؛ مثل اين که قسمتش چيز ديگري بود!
كاريكاتور از سلمان طاهري

tumas847656muler.jpg
فوتباليست بي عضله!
توماس مولر سال ۱۹۸۹ متولد شد. او در سال ۲۰۰۰ زمانی که تنها ده سال داشت به باشگاه نوجوانان بایرن مونیخ پیوست و پس از هشت سال بازی کردن برای تیم جوانان بایرن مونیخ در لیگ دسته سه آلمان به تیم اصلی بایرن دعوت شد. او در باشگاه بایرن مونیخ به عنوان مهاجم یا هافبک هجومی بازی می‌کند. مولر وقتي به مدرسه مي‌رفت در درس تاريخ نمره‌هاي خوبي مي‌گرفت و اطلاعات بالاي تاريخي‌اش را پس از بازي با انگلستان و در باره گل مردود اعلام شده اين تيم به آلمان اين طوري به رخ همه کشيد: امروز حساب ما با آلمانها در رابطه با اتفاقی که چهل و چهار سال قبل در ویمبلی رخ داد، تسویه شد.
 اتفاقي که مولر به آن اشاره کرد مربوط به بازي‌اي است که اين دو تيم با هم داشتند و در آن جف هرست، مهاجم تیم ملی فوتبال انگلیس در وقت اضافه فینال جام جهانی توپی را به سمت دروازه آلمان شوت کرد، اما توپ پس از برخورد به تير روی خط دروازه فرود آمد و وارد دروازه نشد. ولي داور گل را پذيرفت و آلمان باخت و انگلیس جام قهرمانی را بالای سر برد.
مولر با پنج گل و سه پاس گل، بهترين گلزن جام نوزدهم شد و همزمان به عنوان بهترين بازيکن جوان جام هم انتخاب شد تا کلکسيون افتخاراتش تکميل شود. خود مولر درباره نحوه فوتبال بازي کردنش که بالاک آنرا باور نکردني توصيف کرده، می‌گوید: فوتبالیستی که به مسخرگی من فوتبال بازی کند، در جهان وجود ندارد!
مولر پاهای نازکی دارد، اما شوت‌های سنگینی می‌زند؛ بازی فریبنده‌ای ندارد،اما با وجود این، حریفان را به راحتی جا می‌گذارد. او خیلی قوی نیست اما آن‌قدر لجوج است که تا به حال هرگز بیشتر از یک یا دو هفته در بستر مصدومیت نمانده است. به گفته‌ خودش: وقتی عضله‌ای وجود ندارد، دردی هم در کار نیست!
كاريكاتور از محمدرضا اكبري

تاريخ : دوشنبه ۴ مرداد ۱۳۸۹

Keywords:
About Thomas Müller , Diego Martín Forlán Corazo , Thierry Henry , Lionel Messi , Mesut Özil , Kaká


ارسال نظر

نظر شما پس از تاييد توسط مديريت سايت، نمايش داده خواهد شد.
لطفا" کد زیر را در قسمت پائین آن وارد نمائید.
نام:
 
پست الكترونيك:
 
وب سايت (لطفاً آدرس به صورت کامل وارد شود. بعنوان مثال: http://www.golagha.ir):
 
نظر:  

 


©با معرفت‌ها ذکر مأخذ می‌کنند!
powered by: