facebook instagram telegram telegram
ناكامهاي 2010 گرد هم آييد...
dm59845897986767.jpg
دیگو آرماندو مارادونا سال 1960 در بوینس‌آیرس آرژانتین متولد شد. او وقتی کودکی هشت ساله بود با انجام حرکات نمایشی با توپ فوتبال در اماکن عمومی سعی می‌کرد بخشی از خرج خانواده فقیرش را تامین کند. در جام جهانی 1982 با وجود بازیهای دیدنی‌اش به دلیل یک حرکت غیرورزشی در دیدار برابر برزیل از زمین اخراج شد و بدون مارادونا، آرژانتین از جام جهانی خداحافظی کرد. چهار سال بعد در جام جهانی 1986 در مکزیک مارادونا فوتبال زیبای خود را به نمایش گذاشت. در اوج حساسیت‌های این جام دو تیم آرژانتین و انگلستان در مرحله یک چهارم نهایی در برابر هم قرار گرفتند. آن روزها آتش جنگ جزایر فالکلند بین این دو کشور برافروخته بود. مارادونا با به ثمر رساندن دو گل تاریخی موجب پیروزی آرژانتین شد. نخستین گل مسابقه را مارادونا در ابتدای نیمه دوم دور از چشم داور با دست وارد دروازه کرد و چند دقیقه بعد در حالی که در میانه‌های میدان صاحب توپ شده بود با دریبل زدن هفت بازیکن انگلیسی توپ را به تور دروازه پیتر شیلتون چسباند. هنرنمایی خارق‌العاده مارادونا آرژانتین را به قهرمانی جهان در سال 1986 ‌رساند. چند سال بعد ناگهان در پایان یک مسابقه از لیگ ایتالیا اعلام شد آثار استفاده از مواد مخدر در بدن مارادونا پیدا شده‌است. فیفا او را 15 ماه از شرکت در رقابت‌های فوتبال محروم کرد و کشف مواد مخدر در خانه‌اش سالها او را از فوتبال دور کرد. چند سال بعد مارادونا برای همیشه از فوتبال خداحافظی کرد و چندی بعد به عنوان مجری کارش را در تلویزیون دنبال کرد. اما در اتفاقی عجیب مارادونا قبل از جام جهانی 2010 سرمربی آرژانتین شد و توانست تیمش را با اما و اگرهای فراوان به جام جهانی برساند. او در این جام هم درست مثل زمانی که بازیکن بود جنجالهای فراوانی درست کرد و سرانجام هم با شکست از آلمان با جام جهانی خداحافظی کرد. در ادامه می‌توانید برخی حواشی ماردونا در جام جهانی 2010 را بخوانید:
*قبل از شروع بازیها او  قول داد  اگر آرژانتین قهرمان جام جهانی شود، لباس‌هایش را در می‌آورد و در خیابان‌های بوینس آیرس می‌دود.
*سریال جنگ لفظی پله و مارادونا در جام جهانی هم دنبال شد. البته این بار سنگ اول را پله زد و در اظهارنظری گفت: مارادونا به دلیل این که به پول نیاز داشته هدایت تیم ملی آرژانتین را به عهده گرفته! و مارادونا هم گفت: پله باید به موزه برگردد!
*جام جهانی 2010 برای بازیکنانی که ضربات ایستگاهی و شوت‌های از راه دور می‌زنند فاجعه‌بار بود و اغلب بازیکنان نتوانستند توپ جابولانی را کنترل کنند. اما یک نفر هیچ مشکلی با این توپ نداشت و او هم کسی نبود جز مارادونا! او در جریان تمرینات تیمش، ضربات ایستگاهی را یکی پس از دیگری به گوشه بالای دروازه می‌زد و سبب حیرت بازیکنانش شد.
*شایعه شده که مارادونا به این دلیل آریل گارسه، مدافع کهنه‌کار و کاملا گمنام تیم کولون را به جای خاویر زانتی معروف و پرطرفدار به تیم ملی آرژانتین دعوت کرد که خواب دیده بود آرژانتین فاتح جام جهانی شده و گارسه تنها بازیکنی بود که مارادونا از آن رویا به یاد داشت!
*مارادونا از مسئولين خدمات آفريقاي جنوبي درخواست كرد كه در محل تمرين اين تيم در آفريقاي جنوبي سيستم دستشويي و حمام را به سليقه وي تغيير دهند. علاوه بر این او درخواست 6 پلي‌استيشن همراه با اتاق‌هايي كاملا سفيدرنگ داد که بازیکنانش در آن اتاقها بازی کنند.
*دالما و جيانينا، دختران ديه گو مارادونا از او خواستند كه در زمان برگزاري جام جهاني با وضعيت بهتري در جمع ظاهر شود. دالما كه براي ديدن بازي‌هاي تيم پدرش به آفريقاي جنوبي پرواز كرده بود، به خبرنگاران گفت: من منتظر رسيدن جيانينا هستم چون او اطلاعات بيشتري در مورد مد دارد. ما از بابا مي‌خواهيم كه لباس‌هاي شيك‌تري بپوشد.
*وقتی مارادونا به آرژانتین بازگشت مردم از او استقبال گرمی کردند و فدراسیون فوتبال آرژانتین هم ماندن یا رفتن مارادونا را به عهده خودش گذاشت اما او با این جملات از تیم ملی کشورش خداحافظی کرد: مردم استقبال گرمي از من داشتند و بيش از پيش شرمنده آنها شدم. آنها نيز مثل خود من بايد بدانند كه دوران مربياني مثل من تمام شده و من به خاطر اين اشتباه بزرگ هميشه مديون آنها خواهم بود.
*مارادونا و تيمش در کشور ما طرفداران زيادي داشتند که بدجوري روي قهرماني اين تيم حساب مي‌کردند اما با شکست سنگين تيم محبوبشان در مقابل آلمان ابتدا مدتي در غم و غصه بودند و بعد بيشتر آنها سراغ طرفداري از تيم اسپانيا رفتند و در انتظار جنجال بعدي مارادونا نشستند!

FabioCapello28748786756.jpg

فابیو کاپلو متولد 1946 و بازیکن پیشین تیم‌های رُم، یوونتوس و میلان است. او تاکنون هدایت تیم‌های آ.ث. میلان، رئال مادرید، رم و یونتوس را به عهده داشته. کاپلو در جام جهانی سرمربی انگستان بود. جنجالهای کاپلو در جام جهانی 2010 فراوان بود از جمله آنکه در شروع بازیهای جام در اظهارنظری گفت: احمق نیستم، انگلیس می‌تواند قهرمان شود! که البته پس از حذف انگستان دیگر هیچ خبرنگاری جرات نکرد این جمله را به او یادآوری کند!
گویا کاپلو برخلاف ظاهر خشن‌اش روحیه طنازی دارد چون یکی از بازیکنان انگلیسی حس شوخ طبعی کاپلو را ستوده و گفته: او بی‌نهایت به نظم و انضباط اهمیت می‌دهد اما انسان جالبی است و حس طنز خوبی دارد. او در مواقع استراحت همیشه می‌خندد، اما وقتی تمرین می‌کنیم باید آن را درست انجام دهیم. ما شوخی‌های بسیاری با هم داریم، به ویژه دور میز شام!
كاپلو تقصیر یکی – دو تا از گلهایی که در این جام خورده بود را گردن توپ جام جهانی انداخت و گفت: گل بدي كه در جام جهاني خورديم صرف‌نظر از اشتباه دروازه‌بان به نوع توپ برمي‌گشت. اگر مشخص شود توليدي اين توپ‌ها فيفا را تحت فشار گذاشته تا انتقادات ما را نشنيده بگيرد از هم‌اكنون براي فيفا متاسفم چون همه چيز پول نيست!
جالب است بدانید کسی که در جمله فوق درباره بی‌ارزش بودن پول حرف زده ثروتمندترین مربی فوتبال جهان است!

dunga8748966carcamofinal.jpg

 کارلوس کائتانو بلدورن وری معروف به دونگا سال ۱۹۶۳ در برزیل متولد شد. دونگا سالها کاپیتانی تیم ملی فوتبال برزیل؛ بود  از جمله در دو جام جهانی  1994 و 1998. دونگا در سال2006 به طرز غیرمنتظره‌ای سرمربیگری تیم ملی کشورش را برعهده گرفت، او تا قبل از آن هیچ تجربه‌ای در عرصه مربیگری نداشت! تصمیم دونگا مبنی بر دعوت نکردن رونالدینیو بحث‌های زیادی در پی داشت و به محض حذف برزیل از جام داغ رونالدینیو دوستان را دوباره تازه کرد!
او سعی می‌کند در گفتگوهایش طنز را هم چاشنی نظراتش کند. چند نمونه از این اظهارنظرها را بخوانید:
همه ما اشتباه می‌کنیم. یک اشتباه كه من دیگر تکرارش نمی‌کنم خواندن مطبوعات است. من دیگر هیچ روزنامه‌ای نمی‌خوانم!
درباره کرایوف (که گفته بود حاضر نیست برای تماشای بازی برزیل پول بلیت بدهد): او می‌تواند هر دیداری را که دوست داشت انتخاب کند و ببیند. بی‌تردید فیفا به او بلیت مجانی می‌دهد و او نیازی ندارد پول بلیت را از جیبش بپردازد. من هم پولی برای بلیتها نمی‌پردازم. من کار ارزان‌تر را انجام می‌دهم، در خانه می‌مانم و بازی‌ها را از تلویزیون می‌بینم!
دونگا پس از حذف برزیل از کار برکنار شد و بعید است روحیه شوخ طبعی‌اش مثل سابق باشد! پوشيدن لباسهاي عجيب و غريب هم براي دونگا دردسرساز شد (البته مي‌گويند دختر ايشان طراح مد است و لباسهاي دونگا دستپخت دخترش است!) تا آنجا که فردوسي‌پور پس از حذف برزيل از جام جهاني با گفتن جمله: خداحافظ آقاي بد لباس! گزارشش را به پايان رساند.

RaymondDOMENEC478656.jpg

ریمون دومنک (متولد 1952) به صورت غیرحرفه‌ای به بازیگری تئاتر نیز مشغول است ولی بعید است تا به حال نقشی به تلخی نقش خودش در جام جام جهانی 2010 بازی کرده باشد. البته او در جام جهانی 2006 با تیم ملی فوتبال فرانسه به فینال مسابقات راه یافت. ولی در این جام واقع بین بود و از همان ابتدا اعلام کرد: با آن شیوه صعود به جام جهانی نباید درانتظار مرحله یک هشتم پایانی باشیم.
اوضاع برای فرانسوی‌ها همین طوری هم قمر در عقرب بود که جر و بحث نیکلا آنلکا با دومنک در بازی فرانسه مقابل مکزیک همه چیز را به هم ریخت.
اما شاید بد نباشد بخش‌هایی از مصاحبه دومنک که پس از باخت از مکزیک انجام داده را بخوانید:
در حال حاضر خیلی ناراحتم و هنوز نتوانسته‌ام این باخت را هضم كنم. من به خاطر همه، هم تماشاگران و هم مردم فرانسه ناراحتم. فعلا چنین احساسی دارم و هنوز آنالیز خاصی انجام نداده‌ام.
هنوز به بازیکنانم چیزی نگفته‌ام، منتظرم. باید واژه‌های مناسب برای حرف زدن با آنها را پیدا كنم.
در پاسخ به این سوال که این باخت به غرور بازیكنان‌تان برنخورد؛ ... نه فكر نكنم... نمی‌دانم!
در پاسخ به این سوال که: چیزی هست كه به خاطر آن خودتان را سرزنش كنید؛ ... بله، مطمئنا هست ولی خوب، به خودم مربوط می‌شود!
در حال حاضر لوران بِلان جانشین دومنک در تیم ملی فرانسه شده و به این ترتیب خبرنگاران و ورزشی‌نویسان یکی از سوژه‌های خبرسازشان را از دست دادند!

marcello834798465ippy.jpg

مارچلو لیپی در تیم‌های زیادی از جمله اینترمیلان، یوونتوس و تیم ملی ایتالیا مربیگری کرده و با تیم ملی ایتالیا قهرمان جام جهانی2006 آلمان شده است. اما روزهای خوب لیپی در جام جهانی آفریقای جنوبی به پایان رسید و تیمش زود هنگام از این بازیها حذف شد. لیپی تا قبل از شروع بازیها گفته بود از این که هیچ کس ایتالیا را در جمع مدعیان قرار نمی‌دهند اصلا نگران نیست و پیر بودن تیمش هم به معنی باتجربه بودن بازیکنانش است نه از پا افتادن آنها!
مربی ایتالیا که این روزها دیگر از سمتش برکنار شده فکر کرد دیگر آبها از آسیاب افتاده و چندی پیش که برای تفریح به یکی از جزایر آفریقای جنوبی رفته بود، از قایق پیاده شد تا غذایی بخورد و اندوه جام آفریقای جنوبی را در کنار دریا فراموش کند که ناگهان سروکله چند طرفدار ایتالیا در جزیره پیدا شد و او را با تکه‌های کلامی و اعتراض و بدو بیراه روانه قایقش کردند.


مرتبط:
جام جهانی؛ تیم‌ها و هتلها!
پشت کنکوریهای جام جهانی!

تاريخ : شنبه ۲ مرداد ۱۳۸۹

Keywords:
About Diego Armando Maradona


ارسال نظر

نظر شما پس از تاييد توسط مديريت سايت، نمايش داده خواهد شد.
لطفا" کد زیر را در قسمت پائین آن وارد نمائید.
نام:
 
پست الكترونيك:
 
وب سايت (لطفاً آدرس به صورت کامل وارد شود. بعنوان مثال: http://www.golagha.ir):
 
نظر:  

 


©با معرفت‌ها ذکر مأخذ می‌کنند!
powered by: