facebook instagram telegram telegram
سفر جهت مسافر شدن!

گزارشي از سفر و چگونگي مسافر شدن!

سفر يكي از رخدادهايي است كه براي تمام انسانها، كم يا زياد اما قطعاً اتفاق مي‌افتد! البته از آنجا كه مگر سفر چه چيزي كمتراز باقي اتفاقات دنيا دارد؛ بايد بگوييم كه سفر هم ابعاد مختلفي دارد كه هر كدام در نوع خود جاي بحث و بررسي و غيره دارند. در ادامه به چند تا ازجنبه‌هاي سفر،مسافرت و مسافر شدن اشاره كرديم كه مي‌توانيد بخوانيد. درابتدا لازم به ذكر است كه هر گونه برداشت ار محتواي مطالب به عهده خود شماست و به ما ربطي ندارد! اصلاً از قديم گفته‌اند:«خواننده بايد عاقل باشه!»

* يكي از انواع سفرها، سفر در درون مرزهاي كشور است و حتي در اندازه كوچكتر، سفر در محدوده مرزهاي يك شهر! عده‌اي از كارشناسان سفرشناس و سفر كرده معتقدند كه هرگونه خروج از منزل نوعي سفر است و رفت وآمدهاي روزانه شهروندان در نوع خود سفر تلقي مي‌شود.
برخي ديگر از همان كارشناسان سفرشناس و سفر كرده معتقدند كه سفرهاي درون مرزي و درون شهري از نظر هزينه در زير مجموعه سفرهاي برون مرزي قرار مي‌گيرند! درحالي كه آخرين خبرها از منابع غير موثق حاكي از آن است كه با سهميه بندي شدن بنزين، هزينه سفرهاي درون مرزي از خيلي جهات (خصوصاً جهات بنزيني!) با سفرهاي برون مرزي يكي شده و بلكه از آنها پيشي گرفته است!

* اما سفرهاي برون مرزي يعني اينكه شما مسافر محترم پا را از گليم(ببخشيد مرز!) درازتر كرده و به اقصا نقاط جهان سفر كنيد. سفر خارجي براي اكثر علاقه‌مندان به سفر، جالب و هيجان انگيزاست. تا جايي كه عده‌اي با تاسيس آژانس‌هاي مسافرتي فضاي لازم را براي برآورده شدن نياز مردم سفردوست آماده مي كنند.
اما يكي از مسافران مشهور برون مرزي (كه كارتونش هم 193 بار از تلويزيون پخش شده!) ماركوپولو مي‌باشد كه حركت و سفري تاريخي را به ثبت رسانده و نامش به خاطر سفرهايش براي هميشه در تاريخ ثبت شده است. يكي از شهروندان كه در حوالي يك تور مسافرتي با تلفن همراهش مشغول صحبت بود پس از اتمام صحبتش گفت: «به نظر من ماركوپولو بودن خيلي جالب است، اما اين روزها با اين هزينه ها و وقت كم عمراً اگر كسي بتواند ماركوپولو شود! مگر اينكه پول اضافه داشته باشد يا عقلش با پاره سنگ ارتباطي داشته باشد! البته سفر خوب است اما هر چيزي حدي دارد و در دنياي امروز با وجود مشغله‌هايي كه حول زندگي مردم وجود دارد كمتر مي‌شود ماركوپولو بازي در آورد.»
البته از اينگونه سفرها در طول تاريخ كم نبوده است. ماجراي دور دنيا در هشتاد روز(كه كارتون آن هم 193 بار از تلويزيون پخش شده!)در نوع خود يك نمونه به ياد ماندني است و حتي پس از آن خيلي ها به طرق مختلف اقدام به گشتن دور دنيا كرده‌‌اند. اما سفر در هر نوعش چه برون مرزي و چه درون مرزي محتاج عواملي است:

1- وسيله سفر يكي از مواد اوليه سفر است. قطار، كشتي، اتوبوس، دوچرخه، هواپيما، اتومبيل، پاي پياده و... از جمله ابزار و وسايل نقليه سفر هستند كه هر كس بر اساس شرايطش از هركدام آنها استفاده مي‌كند. يعني مثلاً يك زماني سفر با اتومبيل شخصي شايد كمي تا قسمتي كم هزينه و قابل دسترس همگان بود، اما اين‌روزها سفر با اتومبيل شخصي تا حدودي غير ممكن است مگر با كارت سوخت اضافه! البته از آنجا كه تنوع دروسايل نقليه زياد است، جاي نگراني نيست وخللي در سفر ايجاد نمي‌شود جز اينكه كلاً مانع انجام آن شود!
اما انتخاب وسيله نقليه براي سفر از جمله اقدامات اوليه سفر است و در همين رابطه عده‌اي براي سفر در ايام تعطيل، از چند هفته و بلكه چند ماه قبل در صف‌هاي طويل هواپيما، قطار يا اتوبوس پيوسته و بالاخره با هر مشقتي كه باشد بليط تهيه مي‌كنند.

2- زمان و مكان سفر هم از ديگر موارد اوليه سفر است. اينكه شما چه زماني از سال مسافر شويد تاثير زيادي در نوع سفرتان دارد. تعطيلات معمولاً از جمله زمان‌هايي است كه خيلي‌ها براي مسافرت انتخاب مي‌كنند. مناطق توريستي در اين زمانها كمي تا قسمتي شلوغ مي‌شوند، به‌طوري‌ كه يكي از مسافران حاضر در يك مكان توريستي معتقد بود: « روزهاي تعطيل همه جا شلوغ است. اما ما هم مجبوريم فقط در همين روزها و همين شلوغي‌ها سفر كنيم. چون روزهاي ديگر بايد سركار برويم و امكان مسافرت وجود ندارد. با تمام اين احوال چند روز دور از خانه و شهر بودن بهتر از يكنواختي است.»
مكان سفرهم به اندازه زمان مهم است. اينكه شما بخواهيد به چه شهر، كشور يا منطقه‌اي سفركنيد؟ آيا آن كشور از اينكه شما به آنجا برويد استقبال مي‌كند و براي شما ويزا صادر مي‌كند؟ آيا مردم آن منطقه پذيراي حضور شما هستند؟ آيا آن منطقه اصلاً جايي براي اقامت شما دارد؟ و... همه و همه بايد در نظر گرفته شود. البته متاسفانه در تمام مراحل سفر، ميزان نقدينگي نقش مهمي دارد. شما بر اساس پولتان مي‌توانيد در هتل چند ستاره، مسافرخانه، مهمانپذير، چادر، پارك و... اقامت كنيد و خلاصه اينكه شايد پول در سفر حرف اول را نزند اما حرفهاي زيادي براي گفتن دارد!

*عده‌اي معتقدند كه براي تجربه كسب كردن بايد سفر كرد ( درواقع منظورشان همان پخته شدن خام قديمي‌هاست!). اما اين روزها با وجود مشكلات دنياي ماشيني، كمتر خامي فرصت پخته شدن با سفر را دارد. لذا دو حالت دارد؛ يا ضرب المثل«بسيار سفر بايد تا پخته شود خامي» نقض مي‌شود، يا مي‌توان اين‌طور تعبير كرد كه منظور از سفر در اين روزگار؛ خواندن كتاب، گشت و گذار در مكانهاي مختلف توسط اينترنت، تماشاي فيلم از مكانهاي مختلف و... هم مي‌تواند باشد. البته اينكه اين سفر كجا و آن سفر كجا را بايد از كارشناسان مربوطه پرسيد!

* اما سفر هميشه هم باعث تنوع ، شادي و عوض كردن آب وهوا و امثالهم نمي‌شود. عده‌اي بر اين باورند كه سفر باعث جدايي‌ و دوري است. حتي شاعر در جايي مي‌فرمايد:«عزيز رفته سفر كي بر مي گردي؟ چشمونم مونده به در كي بر مي گردي؟» حتي عده‌اي سفر را وسيله اي براي فرار از اتفاقات ناگوار زندگي مي‌دانند و با ترك موقعيت مكاني خود و ترك آدمها سعي مي‌كنند زندگي جديدي را شروع كنند. تا كنون ترانه‌هاي بسياري در مورد سفر و مسافر و سفركردگان نامروت خوانده شده و ديوان‌هاي زيادي سروده شده است كه براي آشنايي آنها به نزديك‌ترين كتابخانه يا آرشيو موسيقي خود مراجعه كنيد!

* يكي ديگر از انواع سفر كه تمام انسانها و موجودات بي برو برگرد يك‌بار آنرا تجربه مي‌كنند؛ سفر آخرت است.
عده‌اي معتقدند كه بزرگترين سفر هر آدمي همين سفر است و از ابتداي زندگي بايد به فكر آن بود و هر لحظه آمادگي اين سفر را داشت. در همين رابطه خانم ميانسالي معتقد بود كه:«چون زمان اين سفر براي هيچ انساني مشخص نيست، بايد هميشه آماده سفر باشيم . چرا كه هر لحظه ممكن است پا در راه آخرين سفرمان بگذاريم!»

در پايان اميدواريم كه هر كجا هستيد سفرتان به خير باشد و خداوند شما را به سلامت دارد!


 

safar_cartoon4.jpg

يك مسافر، كه پس از پيدا نكردن وسيله نقليه مناسب
به اين نتيجه رسيده كه اصولا بايد سبك سفر كرد!
عكس از اينجا


شكوفه موسوي

تاريخ : جمعه ۱۵ تير ۱۳۸۶


ارسال نظر

نظر شما پس از تاييد توسط مديريت سايت، نمايش داده خواهد شد.
لطفا" کد زیر را در قسمت پائین آن وارد نمائید.
نام:
 
پست الكترونيك:
 
وب سايت (لطفاً آدرس به صورت کامل وارد شود. بعنوان مثال: http://www.golagha.ir):
 
نظر:  

 


©با معرفت‌ها ذکر مأخذ می‌کنند!
powered by: