facebook instagram telegram telegram
بگومگو

با اهالي سفر
الهام نظري، ‌شكوفه موسوي

كوتاه سخن اينكه، سراغ چند تن از اهالي سفر رفتيم. آدم‌هايي كه به واسطه موقعيت شغلي، زماني يا مكاني‌(!) هر كدام يك جوري به سفر ربط دارند.
يك توضيح ضروري هم اين‌كه بگومگوي اول دست‌پخت شكوفه و بقيه بگومگوها، كار الهام است.

سرمايه گذاري و فرهنگ‌سازي، راه حل مشكل گردشگري

dr_almasi.jpg
دكتر حسن الماسي
(رييس پژوهشكده گردشگري سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري)


* چرا با وجوداين همه جاذبه‌هاي طبيعي و تاريخي دركشورمان، باز هم از نظر وضعيت صنعت توريسم و گردشگري از كشورهاي ديگر عقب هستيم؟
وقتي سه تا دليل عمده در كنار يكديگر قرار گيرد گردشگري و سفرآغاز مي‌شود. اولين دليل ميل و رغبت افراد به گردش و تفريح است. اين ميل و رغبت همه‌اش دروني نيست و بخش عظيمي از آن به تبليغات و فرهنگ‌سازي در جامعه بستگي دارد. متاسفانه ما تبليغات آنچناني براي سفر، گردشگري و تفريح مردم نداريم. مردم بايد به سفر تشويق شوند و فرهنگسازي درست صورت گيرد. دليل دوم بحث اقتصادي ماجرا است. درآمد و توانايي تامين هزينه سفر هم مهم است.يعني افراد بايد درآمد مالي كافي داشته باشند تا بتوانند سفر كنند. درآمد مردم كشور ما در مقابل خيلي از كشورهاي صاحب صنعت گردشگري ضعيف است وهزينه هاي زندگي آنقدر بالا است كه به سختي از پس آن برمي‌آيند چه برسد به اينكه پولي هم براي سفر كنار بگذارند. سومين دليل و عاملي كه موجب رونق گردشگري مي شود، وجود محل مناسب است كه فرد بتواند در آن گردش كند و از فضا لذت ببرد. ما اين مورد سوم را زياد در كشورمان داريم اما فقط صرف داشتن منابع طبيعي يا جاذبه توريستي زياد باعث جذب توريست نمي شود. در كنار اين منابع بايد فضاي مناسبي هم براي استراحت باشد تا فرد از مكان لذت ببرد كه متاسفانه اين فضا هم در كشور ما محدود است.مجموع اين عوامل زيرساختهايي است كه باعث رشد گردشگري و رونق صنعت توريسم مي شود. با سرمايه گذاري و فرهنگ‌سازي مي‌توان به كشورهايي كه در اين سه عامل و در نتيجه از نظر توريسم هم قوي هستند نزديك شويم. از طرفي ذهنيت بدي وجود دارد كه نظام بين‌الملل در مورد كشور ما ايجاد كرده است. تبليغات منفي در اين باره كه در كشور ما ناامني وجود دارد مانعي ايجاد مي‌كند تا گردشگران خارجي از سفر به كشور ما بترسند و تعداد گردشگران خارجي كم باشد. كما اينكه خيلي از مسافران خارجي كه با ديد بدي به كشورمان آمده‌اند پس از ترك كشورمان گفته‌اند كه بسيار از شرايط راضي بوده اند و هيچ يك ازحرفهايي كه قبلاً شنيده بودند درست نبوده. همچنين بايد در بين جامعه ميزبان و جامعه ميهمان فرهنگسازي شود. مثلاً خيلي از اهالي مناطق روستايي و زيباي كشور نمي دانند كه چطور با مسافرين و جامعه ميهمان برخورد كنند كه باعث جذب آنان شوند و همين امر در ماجرا تاثير دارد. *

* پنج جاي ايران كه نبايد آنها را نديده از دنيا رفت؟!
تخت جمشيد، سواحل درياي مازندران و خليج فارس، كوير ايران، اماكن مذهبي و خصوصاً حرم امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س)، دامنه كوه‌هاي البرز و زاگرس.

* خودتان چقدر اهل سفر هستيد؟
من خودم خيلي سفر مي‌كنم. شايد بخشي از سفرهايم به اقتضاي شغلم باشد اما اگر شغل ديگري هم داشتم باز سفر مي‌كردم. در سفرهايم به ابعاد مختلف ماجرا دقت مي‌كنم و كلاً به موضوع سفر توجه جدي دارم. اتفاقاً همين ديروز از سفر برگشتم و نكته‌اي در اين سفر آخرم وجود داشت كه به دليل سهميه بندي بنزين تعداد مسافرين نسبت به گذشته خيلي كم شده بود.

* توضيح گفت‌وگو كننده: ما هم مثل شما پس از شنيدن توضيحات آقاي الماسي، اين سوال به ذهن‌مان رسيد كه خود سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري چه برنامه‌هايي براي افزايش علاقه مردم به سفرهاي درون كشوري دارد. اتفاقا اين سوال را از ايشان پرسيديم. اما آقاي الماسي از جواب دادن امتناع كردند و گفتند چون در بخش پژوهشي سازمان فعاليت مي‌كنند، نظري در رابطه با رويكرد عملي آن ندارند!
براي اطلاع ازرويكرد عملي سازمان، خيلي تلاش كرديم كه با آقاي ملك‌زاده، معاون سازمان گردشگري صحبت كنيم، كه نشد. البته ايشان تا همين لحظه كه اين گفت‌وگو را مي‌خوانيد همچنان قرار است جواب سوال ما را بدهند!

***

هميشه حق با ميهمان است

hotel_11.jpg
آقاي پورفرج
مسؤول پذيرش هتل

* ستاره‌هاي هتل‌تان واقعي است؟
ستاره‌هايمان در حد ايران واقعي‌ست. اما در حد جهاني خير. و اين دلايل زيادي دارد. مثل وجود رابطه به جاي ضابطه و نبودن انگيزه‌هاي قوي و وجدان كار گروهي و مسائل اجتماعي.

*هتل شما چه برنامه‌اي براي جذب مسافر بيشتر دارد؟
ما برنامه خاصي نداريم. چون هتل در ايران كم است و كارايي بالايي هم ندارد و مردم بيشتر دنبال هتلها هستند تا هتلها دنبال مردم.

* چرا در ايام تعطيلات كه تعداد مسافران بيشتر است، قيمت هتل‌ها هم بالاتر مي رود؟!
اين از برنامه‌هاي يك هتل بين‌المللي‌ست. يعني در خارج اين‌گونه است كه در فصول مختلف سال قيمتهاي هتل مختلف است و با توجه به شلوغ بودن و خلوت بودن فصلها، قيمت هتلها هم فرق مي‌كند. اما هتل ما اينگونه نيست و قيمت‌مان در تمام طول سال ثابت است.

* چه جور مسافري حرص‌تان را در مي‌آورد؟
بعضي از مسافرين كه شايد قوانين را نمي‌دانند كمي لجباز يا مدعي‌اند. اما ما ياد گرفته‌ايم كه در كار هتل‌داري بايد صبور بود. در سيستم هتل‌داري مي‌گويند: هميشه حق با ميهمان است.

* يك خاطره بانمك از ايام هتلداري!
خاطره در كار ما و در برخوردمان با مردم زياد پيش مي‌آيد. مثلاً يك بار از يكي از ميهمانان كارت شناسايي يا مدركش را خواستم و او هم در جواب گفت: «ديپلم، ليسانس، چه مي‌خواهي؟!»

*خودتان چقدر اهل سفر هستيد؟
من مسافرت را خيلي دوست دارم. اما كار و مشغله كاري اين فرصت را به من نمي‌دهد. ولي كسي كه در اين سيستم فعاليت مي‌كند بايد خودش اهل سفر باشد تا با مشكلات سفر و مسافر آشنا باشد و بتواند خوب ميهمان را سرويس‌دهي كند، و از عهده ميهمانداري برآيد.


***

آنها كه در تور مسافرتي كار مي‌كنند، خودشان با تور سفر نمي‌كنند!

tour_shafafi.jpg
آقاي شفافي
مدير يك تور مسافرتي

* بيشتر از همه چه تيپ افرادي براي مسافرت سراغ تور مي‌آيند؟
معمولاً دخترها و پسرهاي جوان كه دانشجو هستند.

*به نظرتان سازمان‌هاي مسؤول چه طور مي‌توانند به افزايش علاقه مردم به گردشگري و البته افزايش مراجعه آنها به شما كمك كنند؟
اكثر كساني كه اينجا مي‌آيند مي‌خواهند از آژانس مطمئني استفاده كنند و خانواده‌ها هم موافق اين قضيه هستند. سازمانها هم با توجه به اينكه مجوز برگزاري تور برداشته شده بايد مشكلات را حل كنند تا با فراهم آمدن شرايط خوب امكان سفر مطمئن وجود داشته باشد. امروزه ديگر قانون و كنترلي براي تورهاي مسافرتي نيست و افراد حقيقي به راحتي تورهاي بي‌مجوز راه مي‌اندازند و اين در حالي است كه امنيت آژانس‌ها بسيار بيشتر است چون فقط در قالب قوانين تعيين شده كار مي‌كنند. ما هم در اين راه فعاليت‌هايي انجام داديم. مثلاً فقط به مناطق خاصي تور مي‌بريم و برايشان تبليغ مي‌كنيم. مثل مكانهاي كويري، فرهنگي يا مكانهاي باستان‌شناسي و جاهايي كه بكر است و كمتر كسي آنها را ديده.

* تورهاي داخلي بيشتر طرفدار دارد يا خارجي؟
واضح است كه تورهاي خارجي پرطرفدارترند، اما مسافرهاي داخلي ما بيشتر هستند! ما بيشتر به دنبال تورهاي يك‌روزه و داخلي هستيم.

* يك مسافر خوب چه جور مسافري است؟
مسافري كه ارزش كاري كه برايش انجام مي‌شود را بداند و منتقد خوبي باشد و اگر آژانس، آژانس خوبي‌ست قدرش را بداند. البته مسافر خوب به آژانس برمي‌گردد. ما هم خودمان مسافر خوب و مشتري را انتخاب مي‌كنيم.

* خودتان چقدر اهل سفر هستيد؟
من بسيار اهل سفر هستم و سفر را خيلي دوست دارم. اما در كل كساني كه در تور مسافرتي كار مي‌كنند خودشان با تور سفر نمي‌كنند. چون نقاط ضعف تور را مي‌بينند و بيشتر از آن انتقاد مي‌كنند تا اينكه به فكر مسافرتشان باشند. سفر براي آنها بيشتر جنبه كاري پيدا مي‌كند تا لذت و تفريح.

***

با اتوبوس خودمان چندان خوش نمي‌گذرد!

driver_safar.jpg
راننده اتوبوس (خانم)!

* يك مسافر خوب چه جور مسافري است؟
مسافري كه نظم و قانون را رعايت كند و برخوردش با ديگران خوب باشد، هم با مسافران و هم با راننده و شاگرد راننده.

* بيشتر از همه چه جاده‌اي را براي مسافرت پيشنهاد مي‌كنيد؟
من در همه شهرها و جاده‌ها كار كردم. الآن در جاده تهران ـ اصفهان ثابت شدم و با شناختي كه از جاده‌ها دارم مي‌گويم همه‌شان ـ ‌خوب هستند و هر كدام انسان را به يك سمت‌وسو مي‌برند.

* مقصد را بيشتر دوست داريد يا راه را؟
من هر دو را دوست دارم. در هر دو تجربه‌هاي زيادي هست و مي‌توانم بگويم عاشق هر دو هستم. اگر يك روز سفر نروم مريضم.

* در هيجان و شادي مسافرهايتان شريك مي‌شويد؟
البته بسيار زياد. من با مسافران بسيار مهربان هستم و خيلي خوب و زود با هم دوست مي‌شويم.

* يك خاطره با نمك از سفرهايتان برايمان تعريف كنيد.
از سفرهايم خيلي خاطره دارم. اما چيزي كه هميشه اتفاق مي‌افتد اين است كه هميشه وقتي مسافران سوار ماشين من مي‌شوندبا تعجب به من نگاه مي‌كنند. موقعي كه سوار مي‌شوند من از درون آينه نگاهشان مي‌كنم. حتي وقتي مي‌نشينند هم سرهايشان را از لاي صندلي بيرون مي‌آورند و من را با حيرت نگاهم مي‌كنند! اما بعد از اينكه كمي مي‌گذرد و راه مي‌افتيم، آرام مي‌شوند.

*شما كه هميشه در سفر هستيد، اصلا انگيزه‌اي براي سفر شخصي داريد؟ شده خانواده‌تان را با همين اتوبوس به سفر ببريد؟
با خانواده‌ام زياد سفر مي‌كنم اما با اتوبوس خودمان خير. چون چندان خوش نمي‌گذرد. شايد براي بچه‌هايم جالب باشد كه مادرشان با اين اتوبوس رانندگي مي‌كند اما چيزي كه براي من مي‌ماند خستگي‌ست و زياد برايم جالب و جذاب نيست.

* آقايي كه در عكس مشاهده مي‌كنيد پسر خانم راننده است كه به عنوان كمك راننده همراه مادر سفر مي‌كند!


***

هر جايي از زمين خدا ديدني‌ است

passenger.jpg
مسافر(خانم)

* مي‌گويند بسيار سفر بايد، تا پخته شود خامي؛ شما در سفرهايتان پخته شديد؟!
مسلماً انسان در هر جايي چيزهاي تازه‌اي را مي‌بيند كه شايد در نظر اول جلوه‌اي نداشته باشد. مثلاً يك روستاي دورافتاده در جايي ظاهراً پيش‌پا افتاده باشد اما در همان روستا چيزهاي بسيار زيادي وجود دارد و ما با ديدن اينها علم و تجربه خودمان را زياد مي‌كنيم. در هر جايي از زمين خدا ديدني‌هاي زيادي هست.

* ترجيح مي‌دهيد با چه وسيله‌اي مسافرت كنيد؟
گرچه استفاده از اتوبوس‌ بين شهري دشواري‌هايي دارد و حمل وسايل با آن آسان‌ نيست، ولي من اتوبوس را ترجيح مي‌دهم، چون وسيله ساده و راحت‌تري براي مسافرت است.

* به نظر شما وضعيت صنعت توريسم و گردشگري در كشور ما، در مقايسه با كشورهاي ديگر چطور است؟
همان‌طور كه در رسانه‌ها هم اعلام شده ما در دنيا از نظر جاذبه‌هاي توريسم و گردشگري جايگاه پنجم را داريم. اما متأسفانه بايد گفت آن‌طور كه بايد به آن توجه نمي‌شود.

*چه دلايلي باعث مي‌شود مردم گاهي حضر را به سفر ترجيح بدهند؟
اين موضوع بستگي به امكانات هر منطقه مثل جايگاه اقامت، هتل‌ها و يا وسايل سفر و... دارد.

* پنج جاي ايران كه دلتان مي‌خواهد ببينيد و هنوز نديده‌ايد؟
دوست دارم غرب كشور و شمال‌غرب را به طور كامل ببنيم. به خصوص كه ما كشور خشكي هم داريم و به همين علت هم هست كه وقت تعطيلات، هر چند هم كه كم باشد، مردم به سمت شمال هجوم مي‌برند.

*« به سفر رفتن» و « از سفر بازگشتن»، موقع دومي چه احساسي داريد؟
راستش را بخواهيد من خيلي اهل مسافرت نيستم و از اين لحاظ بيشتر شبيه حافظم. اما خانواده‌ام شبيه سعدي‌اند. به همين خاطر دومي را بيشتر دوست دارم.

* حكايت « سفر كردم كه از يادم بري، ديدم نميشه» را در هيچ سفري تجربه كرده‌ايد؟
يك چنين حالت انفعالي تا به حال براي من پيش نيامده.


***

حتي وقتي گوشه اتاقم تنها نشسته‌ام، در سفرم!

مسافر(آقا)

* مي‌گويند بسيار سفر بايد، تا پخته شود خامي؛ شما در سفرهايتان پخته شديد؟!من بيشتر در سفر زندگي پخته شدم.

* ترجيح مي‌دهيد با چه وسيله‌اي مسافرت كنيد؟
دوست دارم وسيله‌اي باشد كه در وسط راه سفر خراب نشود يا بنزينش تمام نشود، راننده‌اش ادب را رعايت كند، در بين راه نمانيم و كلاً جوري نباشد كه ما را از سفر كردن پشيمان كند.

* به نظر شما وضعيت صنعت توريسم و گردشگري در كشور ما، در مقايسه با كشورهاي ديگر چطور است؟
من سفرهاي خارجي زيادي داشتم و با وضعيت توريستي كشورها آشنا هستم. به همين خاطر در مقايسه با آنها بايد بگويم وضعيت اصلاً خوبي نداريم.

* چه دلايلي باعث مي‌شود مردم گاهي حضر را به سفر ترجيح بدهند؟
دليلي كه ما را راهي سفر مي‌كند و از خانه بيرون مي‌اندازد، اين است كه دلمان مي‌گيرد. دوست داريم از خانه و محيط كوچكي كه در آن هستيم بيرون بزنيم و هوايي بخوريم و براي چند روزي هم كه شده از اين محيط دور باشيم. پس وارد يك خانه يا محيط بزرگ مي‌شويم. اما گاهي مسائلي روبه‌روي ما قرار مي‌گيرد كه حضر را به سفر ترجيح مي‌دهيم.

* پنج جاي ايران كه دلتان مي‌خواهد ببينيد و هنوز نديده‌ايد؟
دوست دارم مقبره كوروش را ببينم و بفهمم چرا سد سيوند را در آنجا احداث كردند. مقبره دانيال هم از مكانهايي است كه دلم مي‌خواهد ببينم. كلاً دوست دارم همه جاي ايران را ببينم چون اعتقاد دارم همه جاي ايران زيباست.

* « به سفر رفتن» و « از سفر بازگشتن»، موقع دومي چه احساسي داريد؟
در هر كدام تجربه‌ها و اميدهايي هست. در رفتن يك اميد و در بازگشت يك تحليل وجود دارد. من در تمام عمرم حتي لحظاتي كه در گوشه اتاقم تنها نشسته‌ام، در سفرم.

* حكايت « سفر كردم كه از يادم بري، ديدم نميشه» را در هيچ سفري تجربه كرده‌ايد؟
بله ، سفر خارج از كشور رفتم اما هرگز ايران را از ياد نبرد.


تاريخ : جمعه ۱۵ تير ۱۳۸۶


ارسال نظر

نظر شما پس از تاييد توسط مديريت سايت، نمايش داده خواهد شد.
لطفا" کد زیر را در قسمت پائین آن وارد نمائید.
نام:
 
پست الكترونيك:
 
وب سايت (لطفاً آدرس به صورت کامل وارد شود. بعنوان مثال: http://www.golagha.ir):
 
نظر:  

 


©با معرفت‌ها ذکر مأخذ می‌کنند!
powered by: