facebook instagram telegram telegram
پهلوان پنبه اسپانيايي!
به بهانه تولد سروانتس خالق دن كيشوت

servantes89745.jpg
اثر اميرحسين داودي، ماهنامه‌ گل‌آقا پياپي۱۶۴ سال ۱۳۸۴

غزاله طهماسبي
احتمالا خيلي از شما نام دن كيشوت را شنيده‌ايد، دُن کیشوت نام یک رمان اسپانیایی به قلم سروانتس است. بسیاری از منتقدين آن را بهترین کتاب نوشته شده به زبان اسپانیایی می‌دانند و به سروانتس براي نوشتن اين رمان لقب شاهزاده نبوغ داده‌اند. دن كيشوت اولين رمان در ادبيات محسوب مي‌شود و خيلي از منتقدين ادبي شروع رمان نويسي را از اين كتاب سروانتس مي دانند. سروانتس در سال ۱۵۶۹ به دستور فلیپه دوم پادشاه وقت اسپانیا برای شرکت در جنگ به ایتالیا سفر کرد. وی به مطالعه برخی از آثار ادبی در آنجا پرداخت و تحت تاثیر هنر ایتالیایی قرار گرفت. دست چپ او در جنگ لپانتو به دلیل صدمه‌ای که به اعصاب دستش وارد شد از کار افتاد. او همیشه از شرکت در این جنگ با افتخار یاد می‌کرده‌است. او در سال ۱۵۷۲ به زندگی نظامی خود پایان داد و زندگی عادی خود را از سر گرفت.سروانتس بخش اول دن کیشوت را در زندان نوشت. این بخش، نخستین بار در سال ۱۶۰۵ و بخش دوم در سال ۱۶۱۵ چاپ شد. بخش اول رمان «دن کیشوت» در سال ۱۶۰۵ در مادرید منتشر شد و بخش دوم آن، ده سال بعد به چاپ رسید. علاقمندان به رمانهاي خارجي در ايران حتما ترجمه آن به‌دست محمد قاضی را خوانده‌اند. نام اصلي اين كتاب دن كيخوته است و در ايران اين كتاب با نام دن كيشوت مشهور شد و دليلش هم اين بود كه محمد قاضي اين كتاب را از فرانسه به فارسي ترجمه كرد. دن کیشوت پهلوانی خیالی نظیر پهلوانان بی‌دست‌وپا و دغل‌کار است که در فارسی عامیانه به آن پهلوان پنبه می‌گویند. این مرد که خود را مبارزی دلیر و شکست‌ناپذیر می‌پنداشته، با خادم خود که همیشه حامل سلاح او بوده، به مسافرت می‌پرداخته‌است و در این سفر اعمال مجنونانه‌ای از وی سر می‌زند.

جایزه میگل دو سروانتس  جایزه‌ای در حوزه ادبیات اسپانیایی است که هر ساله توسط وزارت فرهنگ اسپانیا به نویسندگان برگزیده اعطا می‌شود. این جایزه را به یاد میگل سروانتس نام نهاده‌اند و ارزش مالی آن ۹۰٬۰۰۰ یورو است. و تا كنون نويسندگاني چون خورخه لوئيس بورخس، خراردو ديگو، اكتاويو پاز، رافائل آلبرتي، كارلوس فوئنتس، ماريو بارگاس يوسا و... اين جايزه را از آن خود كرده اند.

MV5BMTM0ODM2ODk3OF5BMl5BanBnXkFtZTcwNzQwNDY3Mg.jpg

بسياري از مردم جهان ادعا مي‌كنند رمان دوجلدي «دون كيشوت»، اثر ماندگار "ميگوئل دي سروانتس" را خوانده‌اند، اما واقعا عده كمي از آن‌ها توانسته‌اند اين اثر سنگين را مطالعه كنند. بنابراين خوزه پوسو كارگردان اسپانيايي تصميم گرفت انيميشن اين رمان را كارگرداني كند تا اسپانيايي ها و بيشتر مردم جهان با دن كيشوت آشنا شوند. اين انيميشن در سال ۲۰۰۷ براي اولين بار همزمان در ۳۰۰ سالن سينماي اسپانيا به روي پرده رفت كه اين يك ركورد براي اكران فيلم انيميشن محسوب مي‌شود. پروژه‌ي ساخت اين فيلم كه سال‌ها به طول انجاميد، با هزينه 22 ميليون دلاري ساخته شده و بزرگ‌ترين پروژه ساخت فيلم انيميشن در تاريخ سينماي اسپانيا به شمار مي‌رود. اين رمان چندصد صفحه‌اي اكنون به يك فيلم انيميشن ۸۰ دقيقه‌اي تبديل شده است.

تاريخ : پنجشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۰

Keywords:
About Cervantes , Don Quixote de la Mancha By Qazaleh Tahmasbi , Amirhosein Davoudi

دسته بندی

مطلب همكاران افتخاري


ارسال نظر

نظر شما پس از تاييد توسط مديريت سايت، نمايش داده خواهد شد.
لطفا" کد زیر را در قسمت پائین آن وارد نمائید.
نام:
 
پست الكترونيك:
 
وب سايت (لطفاً آدرس به صورت کامل وارد شود. بعنوان مثال: http://www.golagha.ir):
 
نظر:  

 


©با معرفت‌ها ذکر مأخذ می‌کنند!
powered by: