facebook instagram telegram telegram
زندگی؛ داستان عشق و مرگ
harryfriends654465456456.jpg
محمود افشاري
نگاهی به فیلم هری پاتر و یادگاران مرگ – بخش دو
کارگردان: دیوید ییتس
بازیگران: دنیل رادکلیف، روبرت گرین، اما واتسن
نویسنده: استیو کلووز بر اساس رمانی از جی. کی. رولینگ
محصول کمپانی: برادران وارنر

بگذارید داستان را از نخست مرور کنیم: هفت‌گانه‌ی هری پاتر پیرامون عشق است؛ عشق هری، رون و هرماینی به یکدیگر، عشق لی لی، جیمز و هری به هم، عشق سورس به لی لی، عشق دامبلدور به مهربانی هری، و عشقی که ولدرموت نداشت... و داستان مرگ؛ "آخرین دشمنی که باید نابود شود" و زندگی‌ای که از پس آن ادامه دارد. جی. کی. رولینگ عاشق زندگی است و همین هم داستان او را با تمام خیالی بودن‌هایش این قدر نزدیک و درک‌پذیر می‌نماید. زندگی و چالش‌های آن، دغدغه‌ها و دلبستگی‌هایش که ما هر روز در حال لمس آن هستیم و رولینگ حرفی بیش از این برای گفتن ندارد.

264918_10150262987114313_156794164312_6956877_4553278_n_595.jpg

آخرین فیلم هری پاتر؛ بخش دوم هری پاتر و یادگاران مرگ توانست از لحاظ پوشش جلوه‌های ویژه؛ اژدها، جنگ غول‌ها و طلسم‌های پیاپی، روابط عاطفی میان شخصیت‌ها، دغدغه‌های فلسفی داستان و طرح داستانی که از نخستین قسمت فیلم رقم خورده بود و... به روی پرده‌ی سینما خوب عمل کند و در شروع اکران خود به یکی از پر‌فروش‌ترین‌های تاریخ سینما تبدیل شود و اینطور که پیش می‌رود جایگاه او از هم اینک در میان آثار سینمایی کلاسیک در کنار هفت فیلم پیش از خود ثبت شده است.
هری به همراه رون و هرماینی در جست و‌جوی جان پیچ‌ها – وسیله‌هایی جادویی که ولدرمورت برای جاودانگی روح خود را در آن‌ها پنهان کرده – هستند تا هری پاتر؛ پسری که انتخاب شده تا مقابل ارباب تاریکی بایستد در نبرد خود با او، او را فانی بیابد. در اوج ناامیدی جان پیچ‌ها یک به یک پیدا می‌شوند اما فرجام ماجرا تمامی حدس و گمان‌ها را به چالش می‌کشد و تقدیر نهایی هری بار دیگر در هاگوارتس متفاوت از آن چه دیگران گمان می‌کردند رقم می‌خورد...

215107_10150172568029313_156794164312_6251589_247533_n_595.jpg

انتظار هواداران کتاب‌ها از فیلم‌ها با این که نسخه‌های اکستندد قسمت‌های قبل (نسخه‌هایی که مدت زمان بیشتری نسبت به نسخه‌های پیش از این ارائه شده دارند) روانه‌ی بازار شده‌اند و آخرین کتاب در دو قسمت فیلم شده همچنان بر آورده نشده است، چرا که در فیلم‌نامه‌ها – حال به دلیل محدودیت‌های زمانی و یا ضعف در اقتباس – بسیاری از صحنه‌های کتاب حذف شدند و این برای هوادارانی که حتی حاضر به از دست دادن یک خط از کتاب‌ها نیستند قابل قبول نیست.
هفت فیلم هری پاتر که میان چندین کارگردان دست به دست شد تا به امروز خود رسید‌ علی‌الرغم همه‌ی چالش‌هایی که گذر زمان برایش به بار آورد اگر نگوییم عالی، فیلم‌های خوبی محسوب می‌شوند. جلوه‌های ویژه خوب و بازی‌های قابل توجه (که خود مدیون بازی‌گردانی عالی است) این فیلم‌ها را می‌توان از جمله علل این موفقیت دانست. دانیل رادکلیف، روبرت گرین و اما واتسون که از کودکی تا بزرگ سالی در این فیلم حضور داشتند، چهره‌ی منطبق بر کتاب اسنیپ و یا بازیگر نقش لونا لاوگود که رولینگ ادعا می‌کند در موقع نوشتن کتاب‌ها مدام چهره‌ی او مقابل چشمانش می‌آمد از جمله‌ی این موارد هستند.

35445456465456546546546546564.jpg

بخش دو یادگاران مرگ، آخرین و هشتمین فیلم هری پاتر در حالی اکران می‌شود که از حالا می‌توان آن را در جایگاه ترین‌های فروش در تاریخ سینما دانست و احتمال کسب جوایز معتبر برای آن بسیار است. تیر ماه امسال انتظار چندین و چند ساله‌ی کتاب‌خوان‌ها و پیگران فیلم‌های هری پاتر به انتهای خودش رسید، مراسم‌های خداحافظی با اندوه بسیار برای آن از سینما‌های آمریکا تا وب سایت‌های هواداری در ایران برگزار شد... اما این تنها یک شروع است:
تمامی لحظات این داستان زنده‌اند و هر روز اتفاق می‌افتند، همانند دیگر آثار ادبی، همچون گذشته و آینده‌ی زندگی ما. چه آن‌ها را دیگر بار بخوانیم، یا نه، رسوبشان را از خود در ما به جا گذاشته‌اند. و هری پاتر اتفاقی است که این چنین در لحظات دنیا و زندگی واقعی جاری است...

مرتبط:
دوستی‌های مقدس / نگاهی به فیلم هری پاتر و یادگاران مرگ، بخش اول

تاريخ : چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۰

Keywords:
About Harry Potter and the Deathly Hallows , Harry Potter and Matt Birch , J.K. Rowling By Mahmood Afshari

دسته بندی

مطلب ازهمه رنگ

نظرات

likeeeeeeeeeeeeee
ارسال توسط :  amo milad | پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۰

 
ما با هری پاتر بزرگ شدیم
حیف که تموم شد...

ارسال توسط :  fereshteh 96 | شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۰

ارسال نظر

لطفاً نظرتان را به فارسي بنويسيد. نظر شما پس از تاييد نمايش داده خواهد شد.
لطفا" کد زیر را در قسمت پائین آن وارد نمائید.
نام:
 
پست الكترونيك:
 
وب سايت (لطفاً آدرس به صورت کامل وارد شود. بعنوان مثال: http://www.golagha.ir):
 
نظر:  

 


©با معرفت‌ها ذکر مأخذ می‌کنند!
powered by: