facebook instagram telegram telegram
دوستی‌های مقدس
نگاهی به فیلم هری پاتر و یادگاران مرگ
کارگردان : دیوید ییتس
بازیگران : دنیل رادکلیف، روبرت گرین، اما واتسن
نویسنده : استیو کلووز بر اساس رمانی از جی. کی. رولینگ
محصول کمپانی : برادران وارنر

هری، رون و هرماینی که بعد از مرگ پروفسور دامبلدور در "هری پاتر وشاهزاده‌ی نیمه اصیل" تصمیم گرفتند دیگر به مدرسه ی علوم و فنون جادوگری هاگوارتس برنگردند، به همراهی هم در جست وجوی هفت جان پیچی می‌روند که ارباب تاریکی؛ ولدرمورت، روح خود را در آن‌ها مخفی ساخته تا هیچ‌گاه نمیرد.

دنیای این قسمت از فیلم دیگر در امنیت و خوشحالی همیشگی خانه‌ای امن به نام هاگوارتس نمی‌گذرد، مرگ و وحشت بر همه جا، نه تنها اعضای محفل ققنوس؛ جنبش مبارزه با تاریکی، بلکه شهروندان عادی جهان جادوگران و حتی مردم دنیای عادی هم سایه انداخته است. فیلم با فضای اغلب سیاه خود، گاه با صحنه‌هایی ناب از طبیعت و با جلوه‌های ویژه‌ی خوب که خواست این ژانر (فانتزی) است توانسته مخاطبان را به سینما بکشاند تا شاهد تلاشی باشند برای خوبی بیشتر در اوج یاس و نا‌امیدی و گاه به رفتار و حرکات مضحک رون ویزلی بخندند! شخصیت‌های قسمت‌های قبل در کنار هم جمع شده‌اند و گره‌های کور و مسائل نا‌گفته به اوج پیچش خود می‌رسند تا آماده‌ی باز شدن شوند. فیلمی عاطفی، خشن و پرهیجان که با ورود داستان سه برادر و یادگاران مرگ به افسانه‌ها می‌پیوندد و تنه به تنه‌ی اسطوره می‌زند...

زمانی که تصمیم گرفته شد فیلم هری پاتر و یادگاران در دو قسمت ساخته شود بسیاری بدبینانه این موضوع را به حساب سودجویی کمپانی برادران وارنر گذاشتند، اگر چه سود بردن برادران وارنر از این موضوع را نمی‌توان انکار کرد با این حال به نظر می‌رسد دو قسمتی شدن هری پاتر و یادگاران مرگ مخاطبان را خشنود کرده است. اقتباس‌های سینمایی از کتاب‌های پرهوادار هری پاتر با حذف بسیاری از بخش‌های کتاب در بسیاری از موارد نمی‌توانستند حس و حال کتاب‌ها را عینا به فیلم منتقل کنند‌؛ حس و حالی که در هر جلد از کتاب اقامتی یک ساله را در دنیای جادوگران (به ویژه در مدرسه‌ی هاگوارتس) برای خوانندگان به وجود می‌آورد. با این حساب پرداختن بیشتر به جزئیاتی که برای مخاطبان کم‌اهمیت‌تر از داستان اصلی نبود در فیلم جدید هری پاتر دقیقا همان چیزی بود که آن‌ها می‌خواستند.

harrypotter874e6ytiuhrlkjg.jpg


هر چند فیلم‌های هری پاتر به دلایلی از جمله یک دست نبودن کارگردانی و مقایسه‌ی دائمی با کتاب‌ها نقد‌های بسیاری را پذیرا شدند با این حال با به تصویر کشیدن جهان جادو و جنبل، بازی‌گردانی بسیار خوب و... قابل ستایش‌اند. همچنین بعضی اوقات اضافه کردن صحنه‌هایی به جا به فیلم خارج از کتاب (که در موارد مهم اجازه‌ی آن را از نویسنده‌اش دریافت کرده‌اند) یکی از همین موارد است. در فیلم ششم شاهد حمله به پناهگاه‌؛ خانه‌ی خانواده‌ی ویزلی، برای نشان دادن خطری بودیم که دنیای خارج از هاگوارتس را تهدید می‌کرد و در فیلم اخیر نیز صحنه‌ی رقصیدن هرماینی و هری برای تاکید بر روابط عاطفی این دو به فیلم اضافه شده که قابل توجه است.

بخش اول از هفتمین قسمت فیلم هری پاتر بیشتر برای آنانی قابل درک خواهد بود که کتاب‌ها را خوانده  و یا فیلم‌های آن را با نظم و دقت پی‌گیری کرده باشند. با این حال زمان اکران آن تا آمدن نسخه‌های با کیفیتش قبل از انتشار دومین قسمت از فیلم یادگاران مرگ و پایان فیلم‌ها فرصت خوبی است برای آن که "بخوانید قبل از این که ببینید" کتاب‌های هری پاتر دنیای جذابی هستند که شریک شدن در آن برایتان تجربه‌ای بسیار آسان (چرا که نثر کتاب‌ها بسیار روان است و نسخه‌های آن همه جا در دسترس) و زیبا است که لذت دیدن فیلم‌ها را برایتان دو چندان خواهد کرد.

هری که به گفته‌ی دامبلدور "بهترین امید" است نه به تنهایی، بلکه با کمک دوستان خود این سفر را می‌پیماید. شجاعت هری، ذکاوت هرماینی و وفاداری رون و مجموع این سه در کنار عنصری به نام مهربانی تثلیث مقدسی را به وجود می‌آورد که اگر ما نیز آن را در یابیم به گفته‌ی یکی از منتقدان در دوران انتشار کتاب‌ها "امید خواهد رفت که نسل جدید ماگل (مشنگ) های کمتری را در خود پرورش دهد..."

تاريخ : سه شنبه ۱۶ آذر ۱۳۸۹

Keywords:
About Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 , Harry Potter and the Half-Blood Prince Mahmood Afshari

دسته بندی

مطلب ازهمه رنگ


ارسال نظر

لطفاً نظرتان را به فارسي بنويسيد. نظر شما پس از تاييد نمايش داده خواهد شد.
لطفا" کد زیر را در قسمت پائین آن وارد نمائید.
نام:
 
پست الكترونيك:
 
وب سايت (لطفاً آدرس به صورت کامل وارد شود. بعنوان مثال: http://www.golagha.ir):
 
نظر:  

 


©با معرفت‌ها ذکر مأخذ می‌کنند!
powered by: