facebook instagram telegram telegram
جامعه در سیبل انیمیشن!

Triplets_of_Belleville-Poster.jpg
محمود افشاری
نگاهی به انیمیشن سه قلوهای بلویل
کارگردان: سیلوان شمت
نویسنده: سیلوان شمت
موسیقی: بنوآ چارست
تولید کشورهای: فرانسه، بلژیک، کانادا، بریتانیا، آمریکا
محصول سال: ۲۰۰۳

انمیشن سه قلوهای بلویل که با قالب انیمیشن دو بعدی تلفیقی از انیمیشن سه بعدی و فیلم را هم در خود دارد، نه از آن دسته انیمیشن‌های مناسب کودکان که بزرگ‌سالان هم می‌توانند آن را ببیند بلکه از آن دسته آثاری است که بزرگ‌سال بین است و شاید کودکان هم بتوانند مخاطب آن قرار بگیرند. این انیمیشن راجع به یک مادربزرگ و نوه‌اش است که در حومه‌ی پاریس زندگی می‌کنند. پسر بچه که پدرو مادر خود را از دست داده مدت‌ها کسل و بی‌حال است تا این که مادر‌بزرگ‌اش از علاقه‌ی او به دوچرخه آگاه می‌شود و برایش یک دوچرخه‌ی قرمز کوچک – چیزی که آرزوی تمامی بچه‌هاست – می‌خرد. با بزرگ شدن بچه در قرن بیستم – درست زمانی که دنیا هم تغییر می‌کند – حومه‌ی شهر آن‌ها به حاشیه‌ی شهر تبدیل می‌شود... اما رابطه‌ی عاطفی این دو باقی است؛ مادر بزرگ شب و روز تلاش می‌کند که نوه‌ی هم اکنون جوانش بتواند در مسابقه‌ی دوچرخه‌ی سواری توق دو فقانس (تور فرانسه) برنده شود. اما در این میان گروهی نا‌بکار او را به همراه دو دوچرخه‌سوار دیگر می‌دزدند تا برای اهدافی پلید به شهر بلویل در آن سوی اقیانوس ببرند. در این هنگام مادر بزرگ با عشقی سرشار به نوه‌اش، همراه با سگ‌شان به جست و جوی او می‌رود و در این راه از سه‌قلو‌های بلویل که سه خواهر پیر هستند که زمانی گروه موسیقی نامداری را تشکیل می‌دادند کمک می‌گیرد...

2003_the_triplets_of_belleville_012.jpg

این انیمیشن طنز، با نگاهی نافذ به خصوصیت‌های انسانی ضربات تیغ تیزش را با به هزل کشیدن جامعه‌ی فرانسه شروع می‌کند و بعد در بلویل – جایی که در واقعیت یکی از محله‌های فرانسه است اما در این‌جا به نماد جامعه‌ی آمریکایی بدل شده – مدرنیسم ذوب در سرمایه‌داری را به نقد می‌کشد. علاوه بر این انسان‌هایی که همگی تیک‌هایی عصبی دارند، فضایی بی‌روح که بروز احساسات در آن با ته‌مایه‌ای از تغییرات در صورت شخصیت‌ها دیده می‌شوند و... حکایت از اثری می‌کنند که دست به نقدی اجتماعی زده است.

توجه به جزئیات، انتقال نو‌آورانه‌ی نماها به یکدیگر، تلفیق‌های به جا و... از دیگر نکات مثبت این انیمیشن هستند. فضاهای اغراق آمیز که در آن‌ها برخوردی فانتزی با ابزار‌ها صورت گرفته، نماهایی با لنز‌های تله و... همه و همه به اثر مایه‌هایی سورئال می‌دهند. سه قلو‌های بلویل اگر چه پر از افکت‌های صوتی، موسیقی همراه با آواز و.. است اما به دلیل کم صحبتی کاراکتر‌ها تقریبا حس یک اثر صامت را به مخاطب می‌دهد.
این اثر نامزد دو جایزه‌ی اسکار، همچنین برنده و نامزد تعداد بسیار زیادی از دیگر جوایز هنری شده است.

تاريخ : دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۱

Keywords:
About The Triplets of Belleville By Mahmood Afshari

دسته بندی

مطلب ازهمه رنگ

نظرات

بسیار خوب بود.....
موفق باشید

ارسال توسط :  دوست | دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۱

ارسال نظر

لطفاً نظرتان را به فارسي بنويسيد. نظر شما پس از تاييد نمايش داده خواهد شد.
لطفا" کد زیر را در قسمت پائین آن وارد نمائید.
نام:
 
پست الكترونيك:
 
وب سايت (لطفاً آدرس به صورت کامل وارد شود. بعنوان مثال: http://www.golagha.ir):
 
نظر:  

 


©با معرفت‌ها ذکر مأخذ می‌کنند!
powered by: