facebook instagram telegram telegram
به یاد بدیع‌زاده و کوچه باغی‌هایش
badizaadeh675.jpg

321445876543456789orig.jpg
مرتضی احمدی
من سال ۱۳۰۳ متولد شدم و از زمانی که خودم را شناختم با صدای جواد بدیع‌زاده به خوانندگی علاقه‌مند شدم. آن زمان ترانه‌های فکاهی او در اوج خودش بود و صفحه‌های جدیدش به سرعت کمیاب می‌شد. من کلی می‌گشتم تا به بدبختی صفحه جدید او را پیدا کنم. البته وقتی پیدا می‌کردم به قهوه‌خانه می‌بردم و می‌دادم قهوه‌چی تا برایم در گرامافون آنجا پخش کند. خانواده‌ام مذهبی بودند و اجازه گوش دادن گرامافون نداشتیم. اصلا بنیانگزار کار من بدیع‌زاده بود و مدیون او هستم. از سال 1344 یا 1345 به بعد تمام ترانه‌هایی که در رادیو خواندم رهبر ارکسترش بدیع زاده بود. بالای سر ضبط من می‌ایستاد و اگر فالش می‌خواندم تذکر می‌داد. تا سال 1357 هر چه خواندم به سرپرستی ایشان بود. هنوز هم کارهایش یادم است مثل: زالکه زالزالکه، ماشین مشتی ممدلی و ...
بدیع زاده عاشق خانواده و همسر و فامیلش بود. بی‌اندازه هم به آنها پایبند بود. کلا یک آدم اجتماعی و خیلی خوش‌رو و خوش‌برخورد بود که اگر جوان‌تر‌ها از او سوالی می‌پرسیدند به اندازه‌ای که به کار آنها بیاید جوابشان را می‌داد. خواننده، نوازنده و هنرمند قدیمی نیست که خاطره‌ای از او نداشته باشد. هیچ کار خلافی هم نکرد و سالم بود. حتی به هنرمندانی که معتاد بودند هم کمک می‌کرد که ترک کنند و وارد جامعه شوند.
متاسفانه به جز یکی دو تا کار، بقیه آثار بدیع زاده بازیافت نشد و کارهای موجود هم از روی صفحه روی نوار منتقل شده و کیفیت ندارد و احتمالا دیر یا زود از بین می‌رود. اما کار: شد خزان اش را نادر گلچین با ارکستر کامل باز‌خوانی کرده که من نوارش را دارم.
آوازهای طنز کوچه‌باغی بدیع‌زاده درد مردم بود و به همین دلیل هم از کارش استقبال می‌کردند. من خیلی دنبال کوچه‌باغی دویدم و بدیع زاده در زمینه تاریخچه کوچه‌باغی به من کمک زیادی کرد. در کتاب چهارمم از او یاد کردم و گفتم که اولین کسی که بیات تهران (کوچه باغی) خواند او بود و من کوچه‌باغی‌های او را دنبال کردم.
البته در زمینه موسیقی هم محقق بود و برای جمع آوری ترانه‌های قدیمی تلاش زیادی کرد. تعدادی را هم درآورد و تنظیم کرد و در اختیار خواننده‌هایی مثل شجریان و مرضیه قرار داد تا بخوانند.
متاسفانه زمانی که بدیع‌زاده فوت کرد، دوره‌ای بود که اگر اسمی از هنرمند برده می‌شد رگهای گردن بعضی‌ها بیرون می‌زد. خبر مرگش با یک عکس کوچک و خیلی مختصر در جراید چاپ شد. نمی‌گویم باید بزرگش می‌کردند اما حداقل حقش را ادا می‌کردند و می‌گفتند چقدر برای موسیقی زحمت کشیده. یادش بخیر ...

مرتبط:
ماشين مشدي ممدلي را با صداي جواد بديع‌زاده بشنويد.

*عكس مرتضي احمدي در اولين جشنواره فيلم كمدي گل‌آقا

تاريخ : پنجشنبه ۹ دي ۱۳۸۹

Keywords:
About Javad Badi Zadeh By Morteza Ahmadi

دسته بندی

مطلب ازهمه رنگ


ارسال نظر

لطفاً نظرتان را به فارسي بنويسيد. نظر شما پس از تاييد نمايش داده خواهد شد.
لطفا" کد زیر را در قسمت پائین آن وارد نمائید.
نام:
 
پست الكترونيك:
 
وب سايت (لطفاً آدرس به صورت کامل وارد شود. بعنوان مثال: http://www.golagha.ir):
 
نظر:  

 


©با معرفت‌ها ذکر مأخذ می‌کنند!
powered by: