facebook instagram telegram telegram
بیایید از کشف آتش شروع کنیم!
بعضی از علما عقیده دارند که تجربه چیزبسیار خوبی است. یعنی اگر کسی مثلا ۲۴ بار یک کاری را انجام بدهد، دیگر در آن کار صاحب تجربه شده وبرای بار بیست و پنجم یکجوری عمل می‌کند که مو لای درزش نمی‌رود. ما ضمن احترام به نظرات این دسته از علما با ارائه دلایل زیر ثابت می‌کنیم که این نظریه از اساس غلط است.
در اردیبهشت امسال بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد. به نظرشما کدامیک از موارد زیر نشان می‌دهد که ۲۴ سال تجربه برگزاری نمایشگاه به دردی هم می‌خورد‌:

۱- کار حمل و نقل کتابها به داخل غرفه‌ها امسال به یک بخش خصوصی واگذار شده بود. شرکت فوق‌الذکر هم که نمی‌توانست پیش‌بینی کند چندصد ناشر با چندصدهزار كتاب قرار است در نمایشگاه شرکت کنند، وسایل و روال کاری لازم را نداشت. نتیجه اینکه در روز ورود وسایل به نمایشگاه -و ایضا خروج- صف طولانی و چند ساعته‌ای در زیر آفتاب تشکیل شده بود برای دریافت قبض باربری و دریافت باربر. جای دشمنان خالی!


۲- برای اینکه ناشران محترم مجبور نشوند در طی روز و شلوغی نمایشگاه، کسری کتابهای خود را به داخل غرفه ببرند، اعلام شد که هرروز از ساعت ۶ تا ۸ صبح می‌توانید کتابهایتان را بیاورید. ما هم مثل شما ابتدا از این برنامه‌ریزی خوشحال شدیم اما مشکل اینجا بود که یکروز در سالن را باز نمی‌کردند‌، یک روز مسوول سالن نبود، یک روز تاخیر داشتند‌، یک روز.....

۳- مسوولان سالن اصرار داشتند که مسوولان غرفه کارتهای شناسایی خود را از گردن آویزان کنند. ما هم با این ماجرا مشکلی نداشتیم. مشکل در اینجا بود که ستاد جشنواره مدارک ما را گم کرده بود و پیدا نمی‌کرد. وقتی به مسوول سالن گفتیم‌، جواب دادند: اشکالی ندارد، همان جای خالی کارت را آویزان کنید!

۴- فکر می‌کنید چند نمایشگاه کتاب دیگر باید در مصلی برگزار شود تا معلوم شود که شبستان اصلی با حضور اینهمه غرفه و بازدید کننده احتیاج به دستگاه تصفیه هوا و باز گذاشتن درها برای  نفس کشیدن مراجعان دارد؟

۵- یک حساب ساده سرانگشتی می‌گوید اگر در ظرف ۱۵دقیقه قرار باشد دویست نفر از یک سالن خارج شوند، قاعدتا باید برای خروجشان فضایی بیشتر از یک در یک متری باز باشد. حالا شما هرجور دوست دارید حساب کنید ولی زمان خروج از شبستان تجربه له شدگی به یاد ماندنی در هرشب بود.
برویم دوباره از کشف آتش شروع کنیم؟!
در هر حال نمايشگاه فرصت مغتنمي بود كه خوانندگان را از نزديك ببينيم، گپي بزنيم. اميدواريم سال بعد همه ناشران در يك محيط راحت با آرامش در كنار هم جمع شوند و نمايشگاه كتاب هر سال بهتر و پر رونق‌تر از سال پيش.

ديدار با مترجمين و نويسنده‌هاي گل‌آقايي در غرفه:
Image0179.jpg
رضي هيرمندي مترجم كتاب آقاي بوگندو

Image0180.jpg
رضا ساكي نويسنده كتاب بابا باتري‌دار مي‌شود در حال امضاي كتاب براي علاقمندان

Image0183.jpg
مسعود ملك‌ياري مترجم كتاب بلارت در حال صحبت با علاقمندان دنياي فانتزي

نمونه‌اي از دستخطها و نظرات خوانندگان و مراجعه كنندگان در دفتر غرفه گل‌آقا در نمايشگاه كتاب:

finaldastkhat.jpg

- در كيوسكهاي روزنامه‌فروشي مجله‌هايي همانند گل‌آقا كه به طنز و كمدي مي‌پردازند جاي‌اش خالي است. چون شادي باعث پيشرفت و غم باعث پس‌رفت مي‌شود.

- صد حيف كه گل آقا چاپ نمي‌شود.

- حيف! زوار تحريريه در رفت!
اكثر نويسنده‌ها كه در موسسات ديگر...
يعني انتشار يك نشريه (حتي ماهنامه) اين قدر مشكل است؟
اگر تا كمر هم در تبليغ فرو برود راضي هستيم ها!
محمدحسين توكلي بينا

- مي‌خواستم به خاطر تمامي لبخندهاي آگاهانه‌اي كه در آن روزهاي سخت جنگ كه ما كوچك بوديم و از خنده‌ پدر و مادرمان شاد مي‌شديم و بعدها كه خودمان در روزهاي سخت پس از جنگ خنديديم از شما تشكر كنم گل‌آقا را هميشه در روز معلم به ياد مي‌آوريم.
مريم و مژده لاريجاني

- دلم هواي مجله‌اي رو كرده كه وقتي ۷،۸ سالم بود مي‌خوندم. حتي وقتي الفبا ياد نگرفته بودم مامانم برام مي‌خوند. معدلم كه ۲۰ شد عكسمو فرستادم چاپ شد! (همه رو هنوز نگه داشتم!)
هانيه غلامي
Best Wishes

- دنبال اخلاق در سياست گشتم و طنزهاي ممزوج شده با باورهاي ديني در حوزه سياست ناخودآگاه با ديدن نام گل‌آقا برجاي خود ايستادم چونان كه طنز سياسي اخلاق محور درجا زد.
۱۳/ارديبهشت/۹۱
يوسفي از گيلان

تاريخ : يكشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۱

Keywords:
About 25st Tehran international Book Fair/ Golagha Publication

دسته بندی

كتاب‌هاي خودمان

نظرات

سلام
جای لینک فیس بوک در سایت خالی است

ارسال توسط :  farshad | يكشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۱

 
گل آقا واقعا تنها مجله ی بود که همیشه تا آخرین ورقشو میخوندم خیلی بچه بودم که خواهرم گل آقا میخوند و بنده هم از اون موقع طرفدار شما بودم والبته تا آخر عمر هم طرفدارتون می مونم یاد اون دوران بخیر که کارای استاد عربانی را از رو کپی میکردم.دلتنگ گل آقام
ارسال توسط :  رضا | جمعه ۱۹ خرداد ۱۳۹۱

 
اهای اهالی قلم گل آقارا تنها نگذارید به زندگی کارمندان شهرستانیها وارد شوید تا گل آقایی شوید نان یکشبه 15درصد میره بالا ولی 15درصد حقوق کارمندان در منجنیق گیر کرده گل آقا کجایی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ارسال توسط :  خسرو | دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۱

 
بد جوری این روزا جای گل آقا خالیه !
خداروشکر دست کم چراغ اینجا یه کورسویی داره !

ارسال توسط :  نازنین (همکار اکسلی! ) | شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۱

 
اي كاش گل اقا دوباره شروع به فعاليت كنه
براي حمايت از هرشمارش ١٠ تا ميگيرم
اي كاش چند روز به عيد نوروز مونده وقتي از جلو دكه روزنامه فروشي رد ميشم دوباره بچه ها گل اقا رو ببينم و هر ١٣ روز عيد در حال خوندنش باشم و تموم نشه
من هر هفته يه شماره ي تكراري از بچه ها گل اقا رو انتخاب ميكنم و ميخونم
به اميد روزي كه ديگه مجله ي تكراري نخونم

دبیر سایت: ما هم امیدواریم. ممنون

ارسال توسط :  حميدرضا | جمعه ۱۲ آبان ۱۳۹۱

ارسال نظر

لطفاً نظرتان را به فارسي بنويسيد. نظر شما پس از تاييد نمايش داده خواهد شد.
لطفا" کد زیر را در قسمت پائین آن وارد نمائید.
نام:
 
پست الكترونيك:
 
وب سايت (لطفاً آدرس به صورت کامل وارد شود. بعنوان مثال: http://www.golagha.ir):
 
نظر:  

 


©با معرفت‌ها ذکر مأخذ می‌کنند!
powered by: